Coraz wyraźniej można zaobserwować tendencję do zastępowania tworzyw sztucznych materiałami przyjaznymi dla środowiska. Pomysły dotyczące przejścia z plastiku na tekturę pojawiają się także w rozmaitych instytucjach. Ostatnio doceniono ideę zastępowania plastikowych kart podarunkowych ich tekturowymi odpowiednikami. Jednak największe pole do popisu ma w tym temacie branża opakowaniowa.

Niełatwe zadanie

Zmiana dotychczasowej infrastruktury to nie lada wyzwanie dla producentów opakowań, zwłaszcza jeżeli muszą one zostać powtórnie zaprojektowane, a technologia zmodernizowana lub wymieniona. Jedna w brytyjskich firm zajmująca się sprzedażą mrożonych artykułów spożywczych zobowiązała się do pozbycia się tworzyw sztucznych z jej opakowań w przeciągu zaledwie 5 lat, co zwróciło uwagę nie tylko osób z branży, ale i całej opinii publicznej. Osoby ze środowiska twierdzą, że pięć lat to dość krótki czas, biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stoi przedsiębiorstwo.

Ograniczenie wykorzystywania plastiku

Kolejnym przykładem tendencji do odchodzenia od tworzyw sztucznych jest gigant technologiczny Apple, u którego twórcy opakowań skupiają się na zmniejszeniu ilości wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Jest to element obowiązującej strategii ogłoszonej w październiku 2017 roku dotyczącej  kwestii wykorzystania papieru i innych materiałów pochodzących z odzysku przy produkcji opakowań swoich produktów. Gigantowi udało się zredukować zawartość plastiku w opakowaniu iPhone 7 o 84 procent w porównaniu z iPhonem 6s.

Dziesięć lat temu każdy producent rozwiązałby ten problem wykorzystując tworzywo sztuczne. Teraz możemy obserwować, jak wiele inwestują firmy w tworzenie alternatywnych rozwiązań wykorzystujących tekturę – dotyczy to nie tylko w Apple, ale także wielu innych firm. – twierdzi Johan Granås z IKEA

Granås dodaje także, że ciągle duże znaczenie na rynku opakowaniowym na jeszcze tworzywo sztuczne. Opakowania kartonowe wykorzystywane przechowywania żywności wymagają zastosowania plastikowej bariery zabezpieczającej przed tłuszczem, wilgocią i aromatami, dlatego konieczne jest zaprojektowanie konstrukcji opakowań tekturowych z możliwie najcieńszą powłoką z tworzywa sztucznego.

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pixabay.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.