Karton może być nie tylko doskonałym opakowaniem na produkty spożywcze, tekstylne, materiałów wyposażeniowe, ale coraz chętniej wykorzystywany jest także w nowoczesnych technologiach, co udowodnił Izhar Gafni.
Izhar Gafni podjął wyzwanie i stworzył rower, który w całości został wykonany z naturalnego kartonu, a przy tym ma kosztować zaledwie 12 $ (wycena w oparciu o szacunki inżyniera; rower nie jest na razie dostępny w sprzedaży).

Rower z Kartonu

Projekt podbił świat nie tylko samą ceną, ale i ponadprzeciętną wytrzymałością na zgniatanie. Chodź pierwotnie spekulowano, że pomysł nie jest możliwy do wdrożenia, to dziś wiadomo już, że egzemplarze tego wyjątkowego jednośladu trafią jednak do sklepów.

Izhar Gafni ma na swoim koncie wiele sukcesów, a karton to nie jedyna specjalność inżyniera

Izraelczyk już wielokrotnie zaskakiwał swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami. Jak czytamy w serwisie Fastcodesign.com (źródło), pomysł na zbudowanie roweru w oparciu o karton pojawił się podczas jednej z przypadkowych rozmów, w której jeden ze znajomych zasugerował, że prawdziwą rewolucję przyniósłby kajak wykonany z tektury.

W rozmowie z zagranicznym mediami, Grafni podaje, że stworzenie jednośladu z kartonu nie było łatwe; po wielu nieudanych próbach inżynier udowodnił, że papier także może być wytrzymałym materiałem […] „jeśli będzie w odpowiedni sposób traktowany”.

Rower ma szansę trafić do masowej produkcji

Prace nad rowerem zajęły projektantowi w sumie 3 lata, a ostatnie dwa zajęła sama analiza budowy kartonu oraz jego zastosowanie w modelach, które wytrzymałyby nacisk kilkudziesięciu kilogramów dorosłego człowieka. Na etapie projektowym Grafni złożył kilka wniosków patentowych w zakresie składania kartonu w kształcie plastra miodu – wszystkie zostały pozytywnie zaakceptowane.

Konstrukcja pojazdu została zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych naturalnym impregnatem i farbą, dzięki czemu jednoślad jest odporny na śnieg i deszcz.

Rower ma pojawić się w sklepach w cenie 12 $, a wersja dla dzieci będzie kosztowała niespełna połowę.

Przypominamy, że jako doświadczony Producent opakowań kartonowych w swojej ofercie posiadamy opakowania wielkogabarytowe, które idealnie nadają się jako pudełka np do transportu roweru.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.