Każdego dnia na śmietnikach lądują setki tysięcy papierowych rolek. Wyrzucamy rolki, na których nawinięty był papier toaletowy, albo znacznie dłuższe od ręczników papierowych. Jak udowodnili projektanci z różnych stron świata tekturowe rurki można wykorzystać na wiele sposobów, czasem bardzo niekonwencjonalnych. Następnym razem zastanówmy się czy nie wykorzystać papierowych tub do wykonania czegoś praktycznego lub pięknego.

Budowle z papierowych tub

W miejscowości Wenhuan podczas trzęsienia ziemi została zniszczona szkoła. Zespół chińskich i japońskich studentów pod przewodnictwem architekta Sigeru Ban’a zbudował tymczasową szkołę z kartonowych tub oraz płyt wiórowych. Budynek doskonale spełniał swoją funkcję do czasu, aż powstała nowa szkoła.

budowle-z-tekturowych-tub-2

budowle-z-tekturowych-tub

Meble z tekturowych tub

Posklejane tuby kartonowe są także doskonałym tworzywem do budowy mebli. Wprawdzie nie są one tak wygodne jak tradycyjne meble tapicerowane, ale w zamian za to wyglądają bardzo ciekawie i nietypowo. Wśród projektów innowacyjnych mebli można znaleźć fotele, stoliki, półki czy leżanki. Wszystkie one wykonane są w całości z tektury lub z niewielkim dodatkiem innych tworzyw.

Meble - tuby tekturowe

Dzieła sztuki w rolce papieru toaletowego

Francuska artystka Anastassia Elias znalazła sposób na wykorzystanie artystyczne tub pozostałych po papierze toaletowym. Wewnątrz nich umieszcza maleńkie wycinanki, które tworzą cudowne obrazy. W przypadku prac tej artystki przedmiot, który zazwyczaj ląduje w śmietniku zyskuje nowe życie. Warto przy okazji wspomnieć, że jest to także sposób na całkiem niezły zarobek.

Dzieła sztuki w rolce papieru toaletowego zwierzeta

Dzieła sztuki w rolce papieru toaletowego wędkarz

Papierowe tuby w praktycznej odsłonie

Większość z nas nie będzie budowała szkoły z tekturowych tub po ręcznikach, ale możemy je wykorzystać do wykonania praktycznych dodatków. Jednym z interesujących przedmiotów, które każdy może wykonać samodzielnie w domu jest segregator na przybory do pisania oraz inne drobiazgi. Wystarczy papierowe tuby nakleić na deseczkę lub gruby karton, a następnie zawiesić na ścianie lub postawić je na biurku. Ilość tub, ich wielkość oraz sposób ozdobienia pozostaje w gestii wykonawcy.

Kartonowe tuby w praktycznej odsłonie

Papierowe rolki i tuby zazwyczaj lądują w śmietnikach, a przecież można im nadać nowe życie. Panująca obecnie moda na przedmioty z surowców wtórnych sprzyja pomysłowemu przerabianiu śmieci na przedmioty użytkowe. Każdy z nas może spróbować swoich sił w wykorzystaniu praktycznym papierowych tub czy starych kartonów.

zdjęcia:
http://www.envirogadget.com/recycling/fantubes-cardboard-tube-chairs-and-table/
http://www.treehugger.com/sustainable-product-design/an-earthquake-ready-school-for-china-just-add-cardboard-tubes.html

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.