Składane opakowania kartonowe, foldery, kalendarze czy ulotki potrzebują odpowiedniego profilowania. Dzięki sztancowaniu i wykrojnikowi możemy uzyskać pożądany kształt, czego nie zapewni nam zwykła gilotyna. Na czym polega sztancowanie i gdzie znajduje ono zastosowanie?
Sztancowanie to termin znany również jako wykrawanie, który jest związany z czynnościami introligatorskimi. Jego celem jest uzyskanie dowolnego kształtu wewnętrznego lub otworów. Jest on często łączony z innymi czynnościami związanymi z poligrafią, takimi jak wytłaczanie, nacinanie oraz bigowanie. Najczęściej spotykamy się z nim w materiałach wykonanych z tektury, kartonu lub papieru.
Po sztancowanie sięga się wtedy, gdy uzyskanie pożądanych efektów za pomocą gilotyny nie jest możliwe. Specjalnie wyprofilowane noże wykrojnika pozwalają nadawać materiałowi pożądany kształt i stworzyć oryginalny przedmiot, jakim jest opakowanie wykrojnikowe, nazywane także pudełkiem fasonowym.
Czynności introligatorskie towarzyszą nam na co dzień, podobnie jak przedmioty z tektury i kartonu. Dlatego też sztancowanie jest tak istotnym zabiegiem, kiedy chcemy uzyskać niepowtarzalny efekt. Wykorzystuje się je zatem w wielu branżach usługowych czy marketingowych, gdzie stosowany jest papier lub składane tekturowe pudełka.
Sztancowanie odnajduje zastosowanie w:
Nieodłącznym elementem sztancowania jest wykrojnik, czyli narzędzie, jakie wykorzystuje się do tej czynności introligatorskiej. To właśnie on odpowiada za uzyskanie pożądanych kształtów oraz otworów w kartonie. W pierwszej kolejności jest jednak przygotowywana tektura, którą obrabia się chemicznie oraz termicznie. Materiał złożony nawet z 7 warstw staje się nie tylko odporniejszy na uszkodzenia, ale również sztywniejszy. Dopiero wtedy trafia on na wykrojnik
Za pomocą wykrojnika jesteśmy w stanie przygniatać lub przycinać tekturę, aby stworzyć dowolne kształty. Wszystko dzieje się za sprawą noży, które znajdują się na powierzchni wykrojnika. Niekiedy wystarczy jedno uderzenie, aby osiągnąć zamierzony efekt. Ponadto urządzenie ma możliwość nie tylko cięcia, ale również bigowania, czyli zaginania tektury lub perforowania ułatwiającego otwieranie tekturowego pudełka. W efekcie nie ma potrzeby dodatkowego sklejania kartonu, co wpływa na jego estetykę.
Jeden wykrojnik pozwoli nam uzyskać jeden rodzaj opakowania kartonowego. Jest to bowiem pewien rodzaj matrycy, która wykrawa pożądane kształty w tekturze. Zautomatyzowanie tego procesu, wiąże się nie tylko z lepszą efektywnością, ale również z oszczędnościami. Powstałe w ten sposób opakowanie wykrojnikowe jest nie tylko oryginalne, ale również wytrzymałe i wielozadaniowe. Tego rodzaju kartony są bowiem często wykorzystywane do przechowywania drobnych wyrobów czy transportu kosmetyków ciast, owoców czy pizzy.