Grupa Schwarz – właściciel popularnych nie tylko w Polsce dyskontów Lidl i Kaufland wprowadza zmiany systemowe, których realizacja ma ograniczyć wykorzystanie opakowań z tworzyw sztucznych. Jest to odpowiedź na politykę unii dotyczącą odpadów i dyrektyw przyjętych już pod koniec maja bieżącego roku. Różnica ma być diametralna – góry śmieci mają zniknąć, a opakowania mają być biodegradowalne i możliwe do ponownego wykorzystania.

Jak możemy przeczytać na portalu wiadomoscihandlowe.pl „zużycie tworzywa sztucznego zostanie zredukowane przynajmniej o 20%, 100% opakowań marek własnych będzie można poddać recyklingowi, a do końca 2019 roku wybrane artykuły z tworzywa sztucznego zostaną wycofane”.

Produkty, których już nie zobaczymy to między innymi: patyczki do uszu wykonane z tworzyw sztucznych, plastikowe słomki do napojów. Zniknąć mają także naczynia marek własnych do jednorazowego użycia, które zastąpią ich tekturowe odpowiedniki oraz naczynia wielokrotnego użytku.

Założenia właścicieli Lidla są ambitne. Do roku 2025 polski oddział tej firmy chce ograniczyć zużycie plastiku o 20% – na pierwszy ogień pójdą opakowania jednostkowe oraz zbiorcze produktów własnych marek Lidla, które stanowią większą część asortymentu dyskontów. Do tego samego roku również wszystkie powyższe opakowania będą nadawały się do recyclingu. Jak informują przedstawiciele sieci:

Posiadamy już znaczne osiągnięcia w zakresie redukcji opakowań warzyw i owoców dostępnych w ramach oferty „Ryneczku Lidla” – produkty do niedawna sprzedawane wyłącznie w opakowaniach takie jak cytryny, pomarańcze, grapefruity, mandarynki, włoszczyzna, pory, buraki, cebule, czosnek, kurkuma, aktualnie są dostępne bez nich. Aktualnie pracujemy również z dostawcami naszych bio warzyw i owoców, aby zapewnić im opakowania biodegradowalne.

Rewolucja w handlu zaczęła się od jednorazowych torebek foliowych. Rocznie obywatele wszystkich krajów Unii Europejskiej zużywają ich około 100 miliardów. Żeby tę liczbę zmniejszyć, unijni przywódcy wprowadzili opłatę recyklingową na początku bieżącego roku.

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pixabay.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.