Kartonowe opakowania to wygodne i praktyczne rozwiązanie dla konsumentów – są lekkie i można je dodatkowo wykorzystać, dbając przy tym o środowisko. Jednak również z punktu widzenia producenta tego typu opakowania to strzał w dziesiątkę! Składają się na to zarówno względy finansowe, jak i ekologiczne, które wzajemnie się przeplatają. Jakie zatem korzyści dla producentów oferują tekturowe opakowania i pudełka?

Oszczędności w procesie produkcji

Udział tekturowych opakowań na rynku wzrasta, ponieważ ekologia w procesie produkcji staje się coraz bardziej priorytetowa. Jednak najważniejszą kwestią dla producentów są koszty związane z systemem pakowania produktów. Okazuje się, że tektura jest nie tylko bardziej ekologiczna niż opakowania z tworzyw sztucznych, ale również generuje mniej kosztów w zasadzie na każdym etapie łańcucha produkcyjnego. Jej przewaga wynika przede wszystkim z niższych kosztów zużycia i dezynfekcji, a także z tańszego procesu produkcji. Niewątpliwą zaletą tektury jest także łatwiejsza możliwość jej magazynowania i składowania.

Ekologia i funkcjonalność

Opakowanie produktu powinno z jednej strony spełniać coraz bardziej surowe wymagania pod względem ekologii, a z drugiej – być funkcjonalne i dawać możliwość personalizacji. Kartonowe pudełka doskonale spełniają te wytyczne. Ich produkcja pochłania zdecydowanie mniej energii i wytwarza mniej zanieczyszczeń niż produkcja opakowań z tworzyw sztucznych, a do tego przyczynia się do optymalnego wykorzystania surowców naturalnych. Jeśli dodamy do tego fakt, że takie opakowania są bezpieczne dla użytkowników, ich przewaga nad tworzywami sztucznymi staje się niepodważalna. Nie zapominajmy również o tym, że tektura zapewnia należytą ochronę produktu i daje duże możliwości personalizacji nadrukowania nazwy i logo firmy, dopasowania wymiaru czy nadania nietypowego kształtu.

Drugie życie opakowań, czyli recykling

Na koniec jedna z najważniejszych zalet opakowań z tektury, jaką jest możliwość recyklingu. Tektura jest materiałem niemal całkowicie biodegradowalnym, a dodatkowo można ją wykorzystać powtórnie. Przekłada się to nie tylko na zmniejszenie eksploatacji lasów, ale również na ograniczenie ilości odpadów. Makulatura, która powstaje w procesie recyklingu, może następnie stanowić niemal 80% masy celulozowej wykorzystywanej do produkcji nowych opakowań ekologicznych – to poziom, do którego nie mają szansy zbliżyć się tworzywa sztuczne. Inne zalety recyklingu to zmniejszenie zapotrzebowania na tworzenie wysypisk śmieci, mniejsze ilości zanieczyszczeń oraz brak opłat za gromadzenie odpadów.

 

Kartonowe opakowania to doskonałe rozwiązanie dla producentów. Są tanie w produkcji i magazynowaniu, dają duże możliwości personalizacji oraz pomagają dbać o środowisko, nie tracąc przy tym na swojej funkcjonalności.

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pixabay.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.