zabawki z kartonu

Dzieci potrafią szybko znudzić się nawet najdroższą i najbardziej wyszukaną zabawką. W takiej sytuacji rodzice często sięgają po najprostsze rozwiązanie, czyli kupno nowych gadżetów. Tymczasem okazuje się, że istnieje sposób o wiele mniej kosztowny i zdecydowanie bardziej korzystny dla naszych milusińskich – własnoręczne wykonanie zabawek z kartonu, które samo w sobie jest już dobrą zabawą!

Kartonowe pojazdy

Czy Wasze dziecko chce być pilotem, kierowcą rajdowym albo strażakiem? Jeśli tak, to idealnym pomysłem będzie przygotowanie kartonowego pojazdu! Karton i tektura to wyjątkowo plastyczne materiały, za pomocą których wyczarujemy nie tylko nadwozie naszego pojazdu, ale i większość części składowych – wszystko zależy od tego, jak bardzo szczegółowy ma być nasz samochód czy samolot. W obu przypadkach bazą będzie puste kartonowe pudełko, a pozostałe elementy przygotujemy z drugiego egzemplarza. W autku najważniejsze są koła i kierownica – te pierwsze możemy wyciąć z innego kartonu lub po prostu namalować pisakiem. Kierownicę z kolei wycinamy z kartonu, a dla lepszego efektu możemy ją okleić wybranym materiałem. Natomiast jeśli chcemy zrobić samolot, skrzydła i śmigło musimy wyciąć z drugiego kartonu i przykleić je do naszego kadłuba. Analogicznie przygotujemy również inne pojazdy, takie jak pociąg czy wóz strażacki. Ich malowanie i ozdabianie będą wielką frajdą dla malucha, tak samo jak późniejsza zabawa w kierowcę czy pilota.

Zabawki edukacyjne

Jeśli mamy nieco więcej czasu i chęci, możemy przygotować kartonowe puzzle i klocki. Do wykonania puzzli będziemy potrzebować jednej ze ścian tekturowego pudełka (jej wielkość zależy od tego, na ile elementów chcemy podzielić obrazek), kleju i kolorowych mazaków lub wydrukowanego zdjęcia. Na kartonie malujemy wspólnie z dziećmi obrazek (najlepiej, aby miał wiele szczegółów) lub wyszukujemy ulubione zdjęcie – wystarczy je potem wydrukować i nakleić na karton. Później musimy już tylko pociąć go w kształt puzzli, wymieszać elementy i całą rodziną zasiąść do układania!

Dla nieco mniejszych dzieci świetnym pomysłem będą kartonowe klocki. Możemy je przygotować w dwóch wersjach – jako klocki składające się w jeden obrazek lub klocki edukacyjne w różnych kształtach. W pierwszej wersji wycinamy i składamy klocki z kartonu, a następnie oklejamy je fragmentami wybranego obrazka. Możemy okleić jedną lub wiele stron jednocześnie, co da naszemu dziecku wiele godzin pożytecznej zabawy. Z kolei klocki edukacyjne wymagają od nas nieco więcej zdolności manualnych – musimy bowiem je wyciąć i skleić w odpowiednie kształty, np. sześciany, prostopadłościany czy trapezy. Warto jednak się postarać, bowiem takie klocki doskonale rozwiną logiczne myślenie oraz zdolności manualne maluszka. Po ich przygotowaniu wystarczy wyciąć odpowiednie otwory w pokrywce kartonowego pudełka i edukacyjna zabawka gotowa! Możemy również pomalować klocki na różne kolory – dzięki temu zabawa będzie jeszcze ciekawsza i bardziej wciągająca.

Karton to nieoceniony materiał na zabawki dla naszych maluchów. Zatem zamiast wyrzucać pudełko po butach czy karton po sprzęcie AGD, wykorzystajmy je w twórczy i pożyteczny sposób. Już sam proces tworzenia może stać się świetną rodzinną zabawą, a jego efekty zapewnią wiele godzin zajęć dla najmłodszych.

 

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pixabay.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.