stos kartonów tekturowych

W listopadzie ubiegłego roku (tj. 2017) odbyła się kolejna edycja konkursu: “Lepiej mniej” (z ang: Better with less – design challenge) organizowanego przez Metsä Board – czołowego europejskiego producenta tektur. Przedsięwzięcie to ma na celu promowanie idei przyjaznych dla środowiska i funkcjonalnych opakowań kartonowych oraz znalezienie nowych rozwiązań z tego zakresu.

Zgłoszenia z całego świata

Do konkursu zgłosili się młodzi projektanci z 38 krajów; przyjęto 302 projekty opakowań; przyznano jedną nagrodę główną oraz cztery wyróżnienia. Zwycięska praca konkursowa „Stretching Inner Part” należała do kategorii handlu elektronicznego. Tytułowa wkładka wewnętrzna to element z tektury falistej, który może być wykorzystany do pakowania wielu rodzajów produktów, zapewniając, że pozostaną we właściwym miejscu podczas transportu i to bez użycia folii bąbelkowej. Zwycięzca otrzymał za swój pomysł nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy euro. Przewodniczący jury docenił fakt ograniczenia wykorzystania tworzyw sztucznych oraz równowagę pomiędzy sztywnością tektury a wytrzymałością niezbędną do utrzymania ciężaru zawartości.

Wyróżnienia

Pierwsze wyróżnienie otrzymał innowacyjny projekt „Plastic banning toilet roll”. Koncept ten został zgłoszony jako dzika karta, a przedstawia nowatorskie opakowanie papieru toaletowego z sześciokątną rurką z tektury, która może zostać wykorzystana także jako uchwyt na rolkę. Projekt tej zaskarbił sobie uznanie zarówno jurorów, jak i szerszej publiczności i tym samym został najlepiej oceniony przez obserwatorów.

Drugie wyróżnienie otrzymała praca „The Moisture face creme cosmetic package”, czyli opakowanie tekturowe wielokrotnego użycia połączone z wymienną wkładką z tworzywa sztucznego. To rozwiązanie sprawia, że zabezpieczenie z folii staje się niepotrzebne, a ponowne wykorzystanie opakowania łatwiejsze.

Przyznano także nagrodę dodatkową w postaci stażu dla jednego studenta w zespole firmy Metsa Board do spraw usług opakowaniowych w Szanghaju. „The Playing nature” – opakowanie spożywcze, z którego można wykonać pacynkę do zabawy dla dzieci, zostało docenione przez jurorów w kategorii: studenci.

Doceniono te projekty opakowań, których autorzy skoncentrowali się na zrównoważonym rozwoju i odbiorze przez konsumentów. Opakowania z materiałów zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju i wykorzystanych w inteligentny sposób, przedstawiają ważne przesłanie i są atrakcyjne dla konsumentów – powiedział Drouet, przewodniczący konkursowego jury.
Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pixabay.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.