opakowanie kartonowe

Opakowania są integralną częścią produktów, dlatego coraz częściej zwracamy na nie uwagę w czasie zakupów. Jednak najczęściej kierujemy się walorami estetycznymi, podczas gdy kluczową kwestią powinny być względy ekologiczne. Musimy odpowiedzieć sobie zatem na pytanie, jakie opakowania – tekturowe czy z tworzyw sztucznych – będą bardziej przyjazne dla środowiska i naszego portfela?

Wady opakowań z tworzyw sztucznych

Opakowania z tworzyw sztucznych, czyli tzw. wielokrotnego użytku, są jednymi z najbardziej praktycznych i najczęściej używanych przez producentów. Główny wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim niski koszt ich produkcji. Okazuje się jednak, że koszt wyprodukowania kartonowego opakowania może być nawet o kilkanaście procent niższy! Co więcej, plastikowe czy styropianowe opakowania bardzo negatywnie wpływają na środowisko – czas ich rozkładu może wynosić nawet 500 lat! Biorąc pod uwagę fakt, że tego rodzaju opakowania nie ulegają recyklingowi, a ich ogromne ilości trafiają codziennie na wysypiska śmieci, możemy być pewni, że przyczynia się to do stopniowej degradacji naszej planety.

Nie można również pominąć negatywnego wpływu opakowań z tworzyw sztucznych na przechowywaną w nich żywność. Dla przykładu: styren, z którego produkuje się styropian, rozpuszcza się w tłuszczu – może zatem przenikać do mięsa czy nabiału. Dlatego jeśli zatem zależy nam na zdrowiu i ekologii, wybierajmy opakowania z tektury.

Opakowania z tektury – oszczędność i ekologia

Tekturowe opakowania przynoszą oszczędności już na etapie produkcji. Tektura falista jest bowiem o kilkanaście procent tańsza w produkcji niż tworzywo. Ponadto opakowania z tworzyw sztucznych są droższe w przechowywaniu i dezynfekcji. Jednorazowe opakowania z kartonu lub tektury mogą być odzyskiwane w magazynie lub bezpośrednio w miejscu sprzedaży, co bez wątpienia stanowi ich przewagę ekonomiczną. Jednak ich najważniejszą zaletą w dobie rosnącej świadomości ekologicznej jest ich biodegradowalność lub możliwość recyklingu. Ekologia coraz częściej wyznacza trendy w produkcji opakowań, a konsumenci przywiązują coraz większą wagę do tego, czy opakowanie jest „eco-friendly” – stąd rosnąca popularność tego typu opakowań.

Kartonowe opakowania zrównują się również z tymi z tworzyw sztucznych pod względem możliwości ich personalizacji – można je bowiem wyprodukować w każdym rozmiarze i nanieść na nie odpowiednie nadruki. Tym samym to, co jeszcze do niedawna mogło stanowić przewagę opakowań z plastiku czy aluminium, odchodzi w niepamięć.

 

Opakowania z kartonu i tektury to świetne rozwiązanie zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Ich biodegradowalność, niskie koszty produkcji oraz możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb to niezaprzeczalne przewagi, dzięki którym zarówno producenci, jak i konsumenci powinni wybierać właśnie ten rodzaj opakowań.

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pixabay.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.