W pierwszej części naszego artykułu dowiedzieliście się, jak w prosty sposób samodzielnie lub razem z dziećmi wyczarować z kartonu m.in. puzzle, samochód i samolot. Jeśli jednak potrzebujecie więcej dowodów na to, że karton to nieocenione źródło świetnej zabawy, prezentujemy kolejne pomysły na rewelacyjne zabawki z kartonu!

Kuchnia, zamek, a może labirynt z kartonu?

Duże kartonowe pudełka to świetna baza do stworzenia całego wyposażenia kuchni dla wszystkich małych kucharzy. Miniaturowe wersje “dorosłych” sprzętów od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, dlaczego zatem nie przygotować ich samodzielnie? Wystarczy wyciąć poszczególne elementy (takie jak pokrętła, gałki czy drzwiczki do piekarnika czy pralki) i przykleić je na kartony. Analogicznie postępujemy w przypadku tworzenia zamku – do kwadratowych brył z kartonu doklejamy inne kartonowe elementy, takie jak wieżyczki czy baszty. Na koniec wycinamy bramę wjazdową do naszej “fortecy” i flamastrami malujemy mury obronne.

Z kolei jeśli nasze pociechy lubią zabawę w chowanego i zawsze znajdą nietypowy kąt do myszkowania, możemy sprawić im niespodziankę w postaci kartonowego labiryntu! To banalnie proste – wystarczy rozłożyć kartony na podłodze w taki sposób, aby dzieci mogły się nimi przeczołgać z jednego końca pokoju na drugi. Dodatkowo możemy wzmocnić naszą konstrukcję taśmą klejącą i wyciąć w kartonach małe okienka, aby szkraby mogły wyglądać na zewnątrz w czasie swoich “wędrówek”.

Kartonowy świat lalek i zwierząt

Do przygotowania następnych zabawek będziemy potrzebować zarówno dużych kartonów po sprzęcie AGD czy RTV, jak i mniejszych, np. w postaci pudełek po butach. Najbardziej czasochłonne będzie wykonanie domu dla lalek, jednak efekt wart jest poświęcenia. Duży karton tniemy na pół i montujemy wewnątrz półki zrobione z jego pozostałej części. Po bokach możemy wyciąć okna, a dach wykonać poprzez sklejenie kilku fragmentów pudełka po butach. Na koniec najprzyjemniejsza część, czyli ozdabianie – to świetna zabawa dla dzieci! Podczas gdy maluchy zajmą się kolorowaniem tektury, my możemy uszyć np. zasłonki czy obrusik.

Ponadto, jeśli nasz domek będzie odpowiednio duży, możemy pokusić się o zrobienie kartonowych łóżeczek dla lalek. Wymaga to nie lada zdolności manualnych, jednak dzięki zrobieniu kilku sprytnych zakładek w ścianach kartonu możemy wyczarować niewielkie łóżka i ozdobić je małymi zestawami pościeli, przygotowanymi ze skrawków różnokolorowych materiałów.

Ostatnim pomysłem na oryginalną zabawkę z kartonu jest ferma dla zwierząt. W zależności od wielkości zabawek naszego dziecka, oborę czy stodołę tworzymy z większych kartonów lub z pudełek po butach. Te ostatnie są szczególnie wdzięczne ze względu na swój podłużny kształt. Wystarczy wyciąć drzwi i okienka, umieścić w środku figurki krów, koni i świnek i gotowe!

Własnoręcznie przygotowane zabawki z kartonu są nie tylko ekologiczne i bezpieczne, ale również wyjątkowe – Wasze pociechy nie znajdą ich na sklepowych półkach. Wystarczy odrobina czasu i chęci, a pudełka po sprzęcie AGD, telewizorze czy laptopie zamienią się w nieskończone godziny dobrej zabawy dla całej rodziny!

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pixabay.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.