Wyobraźnia dzieci nie ma granic. Podobnie jest z wykorzystaniem starych kartonów. Jeśli posłuchamy swojego dziecka z pewnością uda nam się stworzyć z kilku starych pudeł niezwykłe zabawki. Zobacz, dlaczego warto postawić na kartonowe zabawki wykonane samodzielnie.

Kuchania z tektury - zabawki dla dzieci

Statek z tektury - zabawki dla dzieci

1. Własny pomysł

Jedną z najważniejszych cech zabawek wykonanych samodzielnie jest to, że są realizacją pomysłu dziecka. Malec sam wymyśla, co chce zrobić i w jaki sposób, a rodzic mu tylko pomaga. W ten sposób dziecko wykorzystuje swoją wyobraźnię przekuwając pomysły na realne zabawki.

2. Samodzielne wykonanie

Samodzielność wykonania można tutaj wziąć w cudzysłów, ponieważ zależy w dużym stopniu od wieku dziecka. Jeśli jest to malec w wieku przedszkolnym, to większość pracy spoczywa na rodzicach, ale już uczeń pierwszej klasy świetnie poradzi sobie z wieloma czynnościami. Dzięki tworzeniu zabawek z papieru dziecko trenuje również swoje zdolności manualne. Może wycinać, malować, rysować czy kleić niemal bez ograniczeń. Praca taka pozwala rozwinąć skrzydła każdemu dziecku, a przy tym sprawia ogromną radość. A jak wiadomo nauka przez zabawę jest nie tylko łatwa, ale i przyjemna.

Akwarium z tektury - zabawki dla dzieci

3. Koszt

Koszt zabawek z kartonu jest uzależniony od tego na jak dużą swobodę się zdobędziemy. Jeśli chcemy wykonać zabawki „profesjonalne” wówczas trzeba wydać od kilku do kilkudziesięciu złotych na zakup specjalnie przygotowanych szablonów. Jeśli korzystamy z wyobraźni, wówczas wystarczą stare pudła, które w przeszłości były opakowaniem jakiegoś produktu. Do stworzenia kartonowej kuchni, świetnie nadają się duże pudła np. po sprzęcie elektronicznym, natomiast domek dla malutkich lalek można wykonać z pudełka po butach. Sklep z tektury - zabawki dla dzieci

4. (Nie) trwałość

Niewątpliwymi zaletami kartonowych zabawek jest ich trwałość, ale również nietrwałość. Z jednej strony karton jest bardzo odpornym materiałem, który może być wykorzystywany przez dziecko przez długi czas, a z drugiej zabawki kartonowe w każdej chwili można złożyć i wyrzucić do pojemnika na papier. Jest to bardzo wygodne, gdy dziecku znudzi się jego zabawka. Bez bólu związanego z jej ceną, można wyrzucić np. domek dla lalki, aby już za kilka dni czy tygodni stworzyć nowy w nowym pudełku.

Tworzenie zabawek jest nie tylko świetnym sposobem na zdobywanie nowych przedmiotów, ale także na ćwiczenia zdolności manualnych, a przede wszystkim myślenia technicznego. Dodatkowym atutem wspólnego robienia kartonowych zabawek jest czas poświęcany dziecku. A jak wiadomo czas spędzony na wspólnej zabawie jest bezcenny.

zdjęcia: pinterest.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.