Pudełka i opakowania kartonowe w małym mieszkaniu

Mała przestrzeń potrafi przysporzyć całkiem sporo zmartwień. Mieszkając w kawalerce czy niewielkim mieszkaniu dwupokojowym często musimy szukać kreatywnych sposobów na radzenie sobie z przechowywaniem rzeczy. Na szczęście w sukurs przychodzi nam wiele domowych life-hacków, dzięki którym nawet małe lokum pomieści wszystkie niezbędne przedmioty.

Pożegnaj się z tym, co zbędne

W przeciwieństwie do właścicieli dużych mieszkań lub domów, mieszkańcy małych apartamentów muszą co jakiś czas pożegnać się z rzeczami, które czasy swojej świetności mają już za sobą. Ograniczona ilość miejsca praktycznie pozbawia nas możliwości kupienia dużej szafy i składowania w niej przedmiotów “na później”. Ma to jednak swoje zalety – dzięki temu unikniemy niebezpiecznego nawyku “chomikowania”, który może przerodzić się w stosy zbędnych ubrań, książek czy bibelotów. Najlepszą metodą jest sukcesywne przeglądanie szafy, kolekcji butów i biblioteczki, a następnie usuwanie z nich rzeczy, które nie będą nam już potrzebne.

Ubrania i buty możemy spakować do pudełek i umieścić w specjalnie do tego przeznaczonych kontenerach, które możemy spotkać na większości osiedli. Elementy garderoby trafią tym samym do osób potrzebujących, a my zyskamy więcej miejsca w szafie. Możemy także zorganizować tzw. wymianę szafy – zaprośmy do nas przyjaciół i oddajmy im ubrania, które z jakichś względów nie są już nam potrzebne. Z kolei przeczytane książki możemy wystawić na aukcję internetową (pod warunkiem, że nasze egzemplarze są zadbane). Dobrym pomysłem jest również poszukanie tematycznych grup na Facebooku, w których użytkownicy często wymieniają się książkami lub chcą je oddać za darmo.

Postaw na kartonowe pudełka

Wielkim sprzymierzeńcem w walce z małą przestrzenią w mieszkaniu są kartony i tekturowe pudełka. Ich niewątpliwą zaletą jest różnorodność rozmiarów – niezależnie od tego, gdzie chcemy umieścić karton, na pewno znajdziemy taki w odpowiednim rozmiarze. Co więcej, możemy go dowolnie modyfikować, np. poprzez usunięcie jednej ze ścianek czy stworzenie przegródek w jego wnętrzu. Nie możemy też zapominać o tym, że kartony są łatwo dostępne – z pewnością w każdym domu znajdziemy pudełko po butach czy zamówionych przesyłkach. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zamówić karton ściśle dopasowany do naszych potrzeb.

Co i jak możemy przechowywać w takich pudełkach? Możliwości są praktycznie nieograniczone! Mniejsze sztuki idealnie nadają się do uporządkowania kosmetyków, bielizny czy gazet, a w większych możemy przechowywać ubrania lub buty na określoną porę roku. Nie dość, że zaoszczędzimy sporo miejsca, to dodatkowo nasze rzeczy nie będą się kurzyć. Jakby tego było mało, kartony są niezwykle plastyczne – ozdobienie ich ulubionym wzorem sprawi, że staną się dodatkowym elementem dekoracyjnym.

Zamawiaj meble na wymiar

Choć meble na wymiar to droższe rozwiązanie niż kupno gotowych zestawów, to na dłuższą metę będzie dla nas o wiele bardziej opłacalne. Dzięki temu wykorzystamy każdą wolną przestrzeń w mieszkaniu i dopasujemy akcesoria do naszych potrzeb. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zagospodarować wszelkie skosy, wnęki czy przestrzeń pod sufitem. W takiej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. umieścić w szafie dodatkowe podwieszane półki czy zamówić dużą zabudowę (niemal każde małe mieszkanie ma wnękę, którą możemy wykorzystać w tym celu). Ta ostatnia może sięgać od podłogi aż po sufit i pomieścić praktycznie wszystko – od ubrań po sprzęty AGD. Zamykana przesuwnymi drzwiami nie zajmie dodatkowego miejsca.

Sprytnym rozwiązaniem jest także wielofunkcyjność mebli. Skrzynię, która pomieści sporo drobiazgów lub narzędzi możemy zamienić w siedzisko. Z kolei połowę regału przeznaczyć na telewizor lub laptop, a drugą – na ubrania, zestawy obiadowy czy porcelanę.

Utrzymanie porządku w małym mieszkaniu wymaga sprytu, jednak kilka prostych rozwiązań pomoże nam to osiągnąć. Kartony i pudełka, meble na wymiar i regularne wietrzenie szafy to podstawy – dzięki temu nawet najmniejsze lokum będzie schludne i zadbane. Pamiętajmy, że mniejsza przestrzeń to również… mniej miejsca na nieporządek!

 

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pexels.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.