Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone na zlecenie agencji Smithers Pira zmniejszeniu ulegnie zużycie tektury falistej. W latach 2009-2015 średnie zużycie tego typu materiału wynosiło 4,3%. Z kolei zgodnie z prognozami w latach 2016-2021 popyt na ten materiał zmniejszy się do 3,6%.

Prognozy dla rynku opakowań z tektury falistej 2016

Rynku opakowań z tektury falistejNa podstawie najnowszego raportu „The Future of Global Corrugated Packaging to 2021” wynika, iż w 2015 roku rzeczywiste zużycie opakowań wykonanych z tektury falistej w szczególności przez użytkowników końcowych wynosiło 128,6 mln ton. Tym samym można obliczyć, iż zysk ze sprzedaży tych materiałów wynosił 222 mld dolarów. Jednak należy mieć świadomość, iż od kilku lat tempo wzrostu produkcji tego typu opakowań stale spada. Przykładowo w latach 2009 oraz 2010 wspomniane tempo wzrostu wynosiło 7,4%, z kolei od 2014 do 2015 roku spadło do 3,6%.

Warto wiedzieć, iż regionalnie rynek wyraźnie przesunął się w kierunku wschodnim. Należy mieć świadomość, iż w roku 2009 udział przykładowo rynku azjatyckiego wzrósł do ponad 40%. Z kolei w roku 2015 oszacowano jego wzrost do ponad 46%. Najnowsze opinie specjalistów w tej dziedzinie sugerują, iż prawdopodobnie wspomniana tendencja wzrostowa utrzyma się w kolejnych latach i być może to właśnie rynek azjatycki będzie stanowił ponad połowę światowego rynku.

Jak sugerują opinie ekspertów być może przyczyniła się do tego decyzja rządu chińskiego, który zdecydował o zamknięciu fabryk papieru. Tym samym rynek zostanie uwolniony od przestarzałych oraz nieefektywnych urządzeń do produkcji papieru. Z tego powodu przedsiębiorcy bardziej skoncentrują się na maszynach do produkcji wspomnianej tektury falistej oraz flutingu, których prędkość produkcji może wynosić nawet poniżej 80 metrów na minutę.

Obecnie coraz więcej konsumentów decyduje się na wybór opakowań wykonanych z tekstury falistej. Także wielu producentów tektury falistej poszukuje coraz to nowszych rozwiązań, dzięki czemu tego typu opakowania będą stanowić bezpieczne rozwiązanie do pakowania wielu przesyłek pocztowych. Tym samym przesyłka będzie zdecydowanie tańsza, ponieważ nie będziemy musieli korzystać z przesyłek kurierskich. Jednak głównym motywatorem do zmian będzie koszt produkcji tego typu opakowań, a także ceny energii elektrycznej, które mają duży wpływ na zakłady produkcyjne.

Trendy występujące na rynku

Zdecydowanie na zużycie tektury falistej mają istotny wpływ trendy występujące na rynkach. Zalicza się do tego przede wszystkim duży popyt na elektronikę użytkową, która najczęściej jest pakowana w tego typu opakowania. Nie możemy zapominać także o spowolnieniu popytu na wyroby z papieru, co niestety może zahamować popyt na opakowania wykonane z tektury falistej.

Największe zapotrzebowanie na opakowania z tektury falistej

Szacuje się, iż najwyższy popyt procentowy na opakowania oraz inne wyroby z tektury falistej nastąpi pomiędzy 2016 oraz 2021 rokiem w branży elektrycznej. Jednak warto zauważyć, iż największy popyt netto na tego typu materiał przewiduje się dla branży spożywczej.

Tektura falista stopniowo może stać się bardziej popularnym materiałem. Szacuje się, iż w przyszłości opakowania wykonane z tego typu surowca mogą zastąpić wiele produktów, w które obecnie pakowanych jest wiele towarów.

Literatura:
[1] http://www.rynekpapierniczy.pl/artykul/prognoza-dla-rynku-opakowan-z-tektury-falistej-1032

Zdjęcie:
(materiały prasowe, Poczta Polska)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.