Biżuteria to nie tylko cenne kruszce, piękne błyskotki i ozdoby – dla wielu z nas ma wartość sentymentalną. Pierścionek po babci czy naszyjnik przekazywany z matki na córkę znaczy więcej niż niejeden komplet biżuterii prosto z salonu. Jednak niezależnie od wartości materialnej chcemy, aby biżuteria zachowała swój wygląd na długie lata. Jak zatem o nią dbać i jak ją przechowywać?
Najbardziej oczywistym, ale jednocześnie najtrudniejszym do spełnienia warunkiem jest pamiętanie o każdorazowym zdejmowaniu biżuterii w określonych sytuacjach. Jest to szczególnie trudne w przypadku, kiedy zżyliśmy się z naszymi pierścionkami do tego stopnia, że po ich ściągnięciu czujemy pewnego rodzaju dyskomfort. Jest to jednak skuteczny sposób na przedłużenie błysku naszych bibelotów.
Biżuterię powinniśmy ściągać przed przystąpieniem do prac domowych, aby nie narażać jej na uszkodzenia zarówno mechaniczne (np. ścieranie, zarysowanie, stłuczenie, obicie), jak i chemiczne (na skutek zetknięcia z detergentami). Musimy również pamiętać o ściąganiu biżuterii przed pójściem spać i przed kąpielą – woda z kranu może bowiem przyczynić się do zmatowienia i utraty połysku. Nie zapominajmy też o tym, aby biżuterię zakładać po skompletowaniu całej garderoby oraz aby unikać kontaktu pierścionków, naszyjników i kolczyków z dezodorantem, perfumami czy lakierem do włosów.
Niebagatelną rolę w dbaniu o biżuterię odgrywa jej prawidłowe przechowywanie. Chociaż wiele osób chce jak najczęściej patrzeć na swoją kolekcję, to bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko straci ona swój blask. Najprostszym sposobem jest schowanie bibelotów do specjalnych pudełeczek, które najczęściej otrzymujemy wraz z zakupem u jubilera. Takie szkatułki możemy również kupić oddzielnie – są wysłane miękkim materiałem chroniącym biżuterię przed wytarciem, a zamknięcie zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem kurzu. Dobrym pomysłem jest także schowanie wyjątkowo cennych czy delikatnych sztuk biżuterii do małych, szczelnie zamkniętych woreczków.
Jeśli jednak chcemy samodzielnie przygotować pudełko na biżuterię, z pomocą przyjdzie nam kawałek kartonu. Możemy własnoręcznie skleić szkatułkę i przewiązać ją wstążką – jej różne kolory sprawią, że łatwo znajdziemy odpowiedni pierścionek czy kolczyki. Możemy także wykorzystać kartonowe pudełka po butach. Większy rozmiar da nam możliwość schowania wielu sztuk biżuterii jednocześnie – doskonale sprawdzi się zatem w przechowywaniu kompletów.
Na tym jednak nie koniec kartonowych możliwości! Sztywny kawałek tektury stanie się np. organizerem na kolczyki (wystarczy wbić w niego małe haczyki i zawiesić na nich kolczyki), a pudełko możemy wykleić miękkim materiałem i naciętą pianką, dzięki czemu stworzymy unikalny organizer na pierścionki. Jedynym ograniczeniem w wykorzystaniu kartonowych pudełek jest nasza wyobraźnia – możemy w nich przechowywać bowiem każdy rodzaj biżuterii, jeśli tylko odpowiednio przygotujemy środek pudełka.
Pierścionki, naszyjniki i kolczyki to często nie tylko estetyczne błyskotki, ale także pamiątka po najbliższych. Aby zachwycały nas swoim blaskiem przez lata, musimy odpowiednio o nie zadbać – ściągajmy biżuterię przed sprzątaniem, braniem kąpieli czy spaniem i przechowujmy ją w specjalnych szkatułkach lub własnoręcznie wykonanych pudełkach z kartonu.
Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .
Grafiki: pexels.com