Optymizmem napawają nas wszechobecne informacje, że przemysł opakowań w Polsce rozrasta się bardzo dynamicznie, odnotowując znaczny wzrost jego udziału w rynku opakowań jako takim.
Dlaczego szacunki, zapytacie? Ponieważ potencjał możemy jedynie oszacować. Pewne jest to, że produkcja opakowań kartonowych odgrywa coraz większą rolę w polskim życiu gospodarczym. Statystyki jako „przemysł opakowań” określają przedsiębiorstwa, które produkują urządzenia do samego pakowania oraz do produkcji tych opakowań. Trudno jest oszacować jak ogromny jest to rynek, bowiem wiele części innych gałęzi przemysłu dostarcza również fragmenty niezbędne do jego funkcjonowania. Jest to niejako praca na rzecz przemysłu opakowań. Jakie są to gałęzie? W szczególności są to:
Powyższe przemysłu odgrywają ogromną rolę w dynamicznym zwiększaniu potencjału produkcyjnego opakowań.
Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że biorąc pod uwagę przedsiębiorstwa, które profesjonalnie zajmują się produkcją opakowań, mamy ich w Polsce około ośmiu tysięcy. Średnia liczba osób zatrudnionych to kilkanaście osób, zatem nie są to duże przedsiębiorstwa. Górują tu małe i średnie firmy. Dodatkowo GUS podkreśla, że obok produkcji opakowań firmy te w swoim portfolio posiadają również inne usługi bądź produkcję innych wyrobów. Jeżeli chodzi o podział przedsiębiorstw produkujących opakowania to przedstawia się on następująco:
Wzrost zainteresowania opakowaniami kartonowymi przypada w szczególności na ostatnie 10 lat. Opakowania te postrzegane są obecnie jako posiadające wszechstronne zastosowanie oraz najbardziej ekologiczne. Można w nie opakować tak naprawdę wszystko i to bez utraty jakichkolwiek właściwości pakowanego towaru. Warto również podkreślić, że obecnie polski rynek opakowań jako całość, a więc biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje opakowań, zaspokaja w 100% potrzeby krajowych przedsiębiorstw. Polska Izba Opakowań donosi, że około 20% wyprodukowanych w Polsce opakowań jest eksportowanych do innych krajów.