Wykrojnikowe, otwarte, zamknięte, klejone, czy nie? Opakowania z tektury falistej możemy podzielić według trzech kategorii – budowy, klasyfikacji FEFCO oraz ze względu na specjalne zastosowanie.
Opakowania wykorzystywane w branżach: motoryzacyjnej, farmaceutycznej, spożywczej i handlowej można sklasyfikować według kilku kryteriów:
Największa grupa, na którą składają się opakowania jednoczęściowe – łączone. Wykonuje się je z tektur falistych o różnej gramaturze, strukturze, liczbie warstw, sposobie klejenia itd. Ze względu na swoją prostą budowę, są produkowane albo przy wykorzystaniu w 100% zautomatyzowanych maszynach, które odpowiadają za nanoszenie wzorów, wycinanie, klejenie oraz formowanie w gotowy produkt (pudełko), albo produkowane ręcznie na kilku różnych maszynach (wtedy niezbędna jest praca kilku operatorów).
Opakowania klapowe są znane także pod innymi nazwami, a w tym m.in. opakowaniami klasycznymi, regularnymi lub opakowaniami typu RSC.
Przykłady: opakowania transportowe, opakowania do archiwizowania, paletowania, przechowywania różnego rodzaju towarów.
Opakowania wykrojnikowe łączy jedna wspólna cecha – są produkowane na wykrawarkach. Charakteryzują się bardziej złożoną budową, co wymaga większego zaangażowania w proces produkcji. Mogą mieć indywidualny kształt, sposób wykończenia, otwierania – zamykania itd. Są znacznie droższe w produkcji (porównując złożone opakowanie wykrojnikowe do prostego opakowania klapowego w proporcjach 1 : 1).
Przykłady: opakowania do ciast, sadzonek, pizzy, owoców i warzyw, drobiu itd.
Wszystkie opakowania ze względu na specjalne zastosowanie określa się skrótem SRP – z angielskiego Self Ready Packaging, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu gotowe opakowania do sprzedaży towarów. W praktyce to opakowania, które mają nie tylko chronić produkt przed uszkodzeniami, ale i pełnić jednocześnie funkcję reprezentatywną. Tego typu opakowania w jednoznaczny sposób komunikują markę za jaką stoi firma.
Podstawowymi kryteriami jakie muszą spełnić opakowania typu SRP są m.in.:
Przykładami mogą być m.in. półotwarte opakowania na słodycze (opakowanie typu Point of Sales), opakowania sprzętu komputerowego, np. kart graficznych, alkoholu itd. (opakowanie typu Bag in Box).
Rynkami, które sięgają po opakowania SRP oraz RRP (opakowania do sprzedaży detalicznej) są: sektor spożywczy, przetwórczy, zdrowotny, chemiczny, ogrodniczy, elektroniczny.
O podziale opakowań z tektury falistej ze względu na klasę (wysokość fali) pisaliśmy w materiale: Rodzaje opakowań z tektury falistej w pigułce »
FEFCO jest europejskim katalogiem wyznaczającym standardy w kontekście różnego rodzaju opakowań – w tym także tych, do których produkcji wykorzystuje się papier i tekturę. Jego bazę podzielono według kodów i tak np. arkusze (rolowane) tektury falistej stosowane w handlu mają nadaną liczbę porządkową 0100, a tak np. 0700 dotyczy już opakowań jednoczęściowych klejonych itd.
W katalogu FEFCO opakowania z tektury falistej dzieli się na:
Obejrzyj katalog FEFCO na naszej stronie internetowej lub pobierz .pdf na dysk.