dziecko w pudełku

Pakowanie przesyłek czy rzeczy do przeprowadzki zazwyczaj rozpoczynamy od zgromadzenia kartonów i pojemników, w których będziemy mogli bezpiecznie przetransportować wybrane przedmioty. Jednak zanim zaczniemy pakowanie, warto zorientować się, jak wybrać najodpowiedniejszy karton pod względem fasonu, rozmiaru i materiału.

Odpowiedni rozmiar kartonu

Rozmiar tekturowego pudełka powinien być podyktowany nie tylko wielkością, ale również rodzajem przedmiotu, który ma być w nie zapakowany. Dla przykładu – naszą domową bibliotekę możemy bez problemu zapakować w taki sposób, aby w kartonie nie zostało ani trochę wolnego miejsca, jednak zupełnie inaczej musimy postąpić w przypadku pakowania zastawy stołowej. Mimo że gabarytowo może zajmować mniejszą powierzchnię, musimy zabezpieczyć jej elementy dodatkowym wypełniaczem w postaci folii bąbelkowej czy gazet. Dlatego też musimy pamiętać o większym kartonie. Przy jego wyborze zwróćmy także uwagę na wymiary podane przez producenta – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Te drugie są szczególnie istotne, kiedy chcemy nadać przesyłkę kurierem lub pocztą. Nie zapominajmy, że są o kilka milimetrów większe niż wymiary wewnętrzne – o grubość tektury i liczbę warstw na ściankach.

Warstwy i klapy, czyli o wytrzymałości kartonu

Transport naszych przedmiotów może zakończyć się niemiłą niespodzianką, jeśli nie weźmiemy pod uwagę odpowiedniej grubości kartonów. Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje tektury, które są odpowiednie do pakowania cięższych i lżejszych rzeczy. Od liczby warstw zależy jej wytrzymałość oraz odporność na zginanie i zgniatanie, a tym samym – bezpieczeństwo przesyłki. Najczęściej spotykane są kartony z tektury 3-warstwowej o grubości od 3 do 4 mm. Jednak jeśli chcemy przetransportować ciężkie, a zarazem delikatne przedmioty (np. lustra czy szklane elementy dekoracyjne), wybierzmy tekturę 5-warstwową, grubą na ok. 7 mm. Dzięki temu znacznie zminimalizujemy ryzyko nagłego otwarcia lub pęknięcia kartonu, a tym samym uszkodzenia zapakowanych przedmiotów.

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie również odpowiedni sposób zamykania pudełka. Najczęściej spotykaną konstrukcją są kartony zamykane z obu stron na 4 klapy. Ich popularność podyktowana jest praktycznością i relatywnie niskimi kosztami produkcji, jednak musimy pamiętać, aby takie zamknięcia zabezpieczać dodatkową grubą taśmą klejącą. Nie posiadają one bowiem żadnych zakładek, które zapewniałyby stabilność i chroniły przed otwarciem. Dlatego jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie pakunków, możemy kupić pudełka fasonowe. Stworzone za pomocą specjalistycznych wykrojników, posiadają zakładki i po złożeniu mają sztywną formę – dlatego najczęściej nie musimy ich już oklejać taśmą. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku, kiedy zależy nam na większej estetyce pakunku.

Mogłoby się wydawać, że wybór kartonu do pakowania rzeczy do przeprowadzki lub wysyłki ogranicza się jedynie do zwrócenia uwagi na jego wielkość. Warto jednak dobrze ocenić pozostałe, nie mniej ważne aspekty, takie jak grubość tektury i sposób zamknięcia klap kartonu. Zapewni nam to bezpieczny transport przedmiotów – od ubrań po najdelikatniejszą porcelanę.

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pixabay.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.