Dynamicznie rozwijające się technologie oraz nowe innowacje mają coraz większy wpływ na różne obszary naszego życia, a jednym z nich jest branża opakowań kartonowych i zarządzanie łańcuchem dostaw. Dzięki inteligentnym etykietom z aktywnym połączeniem 5G wchodzimy w nową erę w śledzeniu przesyłek.

Ultracienkie, inteligentne etykiety SmartLabel na pudełku kartonowym

Rewolucja w śledzeniu przesyłek – inteligentne etykiety

Tradycyjne metody śledzenia przesyłek były często obarczone niedokładnościami. Klienci, oczekujący na dostawę, muszą z reguły polegać na szacunkowych czasach dostarczenia i niepewnych informacjach o aktualnej lokalizacji paczki. Jednak inteligentne etykiety zmieniają znacząco krajobraz. Można je przykleić np do pudełka kartonowego, a nawet przesyłek listowych, umożliwiając precyzyjne śledzenie paczek w czasie rzeczywistym, dzięki zawsze aktywnemu połączeniu 5G, które transmituje miejsce pobytu.

Pierwsze próby śledzenia przesyłek

Urządzenia śledzące używane do ważnych lub wrażliwych przesyłek nie są nowym pomysłem. Większość z nich wymagało jednak, aby paczka miała określony rozmiar (by pomieścić odpowiedni sprzęt). Wprowadzenie przez Apple AirTagsów zdołało radykalnie zmniejszyć rozmiar modułów śledzących lokalizację, ale dalej są one zaprojektowane na bazie baterii pastylkowej CR2032 i mają 8mm grubości.

Kluczowa innowacja – rozmiar

Główną innowacją, które wyróżnia inteligentne etykiety Pod Group, jest ich niezwykły rozmiar. Mają zaledwie 2mm grubości (są czterokrotnie cieńsze niż AirTagi). Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii ultracienkich, nadrukowanych baterii i energooszczędnych układów komórkowych 5G, etykiety te mogą być przymocowywane do praktycznie każdego rodzaju paczek. Niezależnie czy są to opakowania wielkogabarytowe czy koperty z dokumentami. Tak jak każdą, normalną etykietę samoprzylepną.

Inteligentne etykiety wielokrotnego użytku

Co jeszcze sprawia, że te etykiety na pudełka kartonowe są wyjątkowe? Po pierwsze, są one zdejmowalne i wielokrotnego użytku. Drukowane alkaliczne baterie wewnątrz etykiety mogą działać nawet do sześciu miesięcy na jednym ładowaniu, w zależności od częstotliwości ich używania. Po zakończeniu cyklu życia baterii, etykiety mogą być poddane recyklingowi, wpisując się tym samym w ducha zrównoważonego rozwoju, tak istotnego w obecnym świecie.

Wielowymiarowe korzyści dla logistyki i łańcucha dostaw

Twórcy etykiety uważają, że dyskretne urządzenia śledzące pomogą zwiększyć efektywność łańcucha dostaw. Faktycznie, korzyści płynące z inteligentnych etykiet przesyłek są liczne. Oprócz precyzyjnego śledzenia lokalizacji, etykiety te posiadają również czujnik temperatury. To pozwala na monitorowanie warunków transportu przesyłek, szczególnie tych zawierających żywność czy leki. Dodatkowo, wyposażone są w czujnik ruchu, który informuje o potencjalnych uderzeniach czy nadmiernym potrząsaniu przesyłki. Same w sobie nie stanowią żadnej dodatkowej ochrony, ale mogą wskazać, która przesyłka dotrze uszkodzona lub naruszona.

Przyszłość logistyki w rękach inteligentnych etykiet?

Inteligentne etykiety przesyłek z 5G jawią się jako nowa era w śledzeniu paczek. Ich potencjał w poprawie efektywności łańcuchów dostaw i zwiększeniu zaufania klientów do procesów dostarczania może być kluczowy dla przyszłości logistyki. Czy zrewolucjonizują sposób, w jaki myślimy o przesyłkach? Tego dowiemy się już niebawem. Dobór odpowiedniego opakowania to również krok w kierunku optymalizacji procesów logistycznych. Dlatego warto wybrać sprawdzonego partnera i dostawcę. Jesteśmy doświadczonym producentem opakowań kartonowych i pomożemy dobrać najlepsze rozwiązania dla Twojej branży. Od 38 lat zajmujemy się produkcją kartonów, a dzięki własnej flocie dostarczamy produkty dla partnerów z całej Polski. Sprawdź naszą ofertę opakowań kartonowych.

Źródło i zdjęcia: PodGroup.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.