W ostatnim czasie słownik pojęć z zakresu ekologii poszerzył się o dwa terminy: bioekonomię i ekologistykę; przyjrzyjmy się uważniej im obu i sprawdźmy jak rynek opakowań ma się do nich.

Bioekonomia

Według definicji bioekonomia to gospodarka, która opiera się na surowcach odnawialnych i biologicznych metodach, czyli gospodarka korzystająca z biotechnologii aby uzyskać surowce, energię, materiały czy żywność z morza i lądu. Innymi słowy – jest to szereg zagadnień związanych z bezpieczeństwem energetycznym i żywnościowym, zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska oraz przemianami społecznymi i kulturowymi.

Ekologistyka

Ekologistyka to natomiast realizacja optymalnych rozwiązań w zakresie zbiórki, składowania, usuwania i kierowania do utylizacji lub nieuciążliwej dla środowiska i społeczeństwa likwidacji odpadów różnych rodzajów. Logistyka odzysku, jak bywa nazywana ekologistyka, to szereg działań prowadzących do ponownego wykorzystania produktów i materiałów.

Gdzie w tym wszystkim opakowania?

Gdzie w bioekonomii miejsce na rynek opakowań kartonowych? W surowcach odnawialnych. Gdzie zatem w ekologistyce? Dokładnie w tym samym miejscu: “likwidacja odpadów różnych rodzajów” to oczywiście również likwidacja odpadów opakowaniowych.
Przedmiotem ekologistyki zużytych opakowań jest kompleksowe zagospodarowywanie odpadów opakowaniowych obejmujące:

  • organizację ich zbiórki,
  • segregację,
  • recykling lub inne formy utylizacji,
  • likwidację.

Recykling

Recykling jako ponowne przetwarzanie odpadów jest jedną z metod nieuciążliwej dla środowiska likwidacji śmieci i zanieczyszczeń. Coraz więcej osób przekonuje się o jego atutach.

 

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pixabay.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.