W ostatnim czasie słownik pojęć z zakresu ekologii poszerzył się o dwa terminy: bioekonomię i ekologistykę; przyjrzyjmy się uważniej im obu i sprawdźmy jak rynek opakowań ma się do nich.
Według definicji bioekonomia to gospodarka, która opiera się na surowcach odnawialnych i biologicznych metodach, czyli gospodarka korzystająca z biotechnologii aby uzyskać surowce, energię, materiały czy żywność z morza i lądu. Innymi słowy – jest to szereg zagadnień związanych z bezpieczeństwem energetycznym i żywnościowym, zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska oraz przemianami społecznymi i kulturowymi.
Ekologistyka to natomiast realizacja optymalnych rozwiązań w zakresie zbiórki, składowania, usuwania i kierowania do utylizacji lub nieuciążliwej dla środowiska i społeczeństwa likwidacji odpadów różnych rodzajów. Logistyka odzysku, jak bywa nazywana ekologistyka, to szereg działań prowadzących do ponownego wykorzystania produktów i materiałów.
Gdzie w bioekonomii miejsce na rynek opakowań kartonowych? W surowcach odnawialnych. Gdzie zatem w ekologistyce? Dokładnie w tym samym miejscu: “likwidacja odpadów różnych rodzajów” to oczywiście również likwidacja odpadów opakowaniowych.
Przedmiotem ekologistyki zużytych opakowań jest kompleksowe zagospodarowywanie odpadów opakowaniowych obejmujące:
Recykling jako ponowne przetwarzanie odpadów jest jedną z metod nieuciążliwej dla środowiska likwidacji śmieci i zanieczyszczeń. Coraz więcej osób przekonuje się o jego atutach.
Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .
Grafiki: pixabay.com