Producent AM2 Agnieszka Mataśka

Jak powstaje karton?

Produkcja opakowań kartonowych

Proste opakowania z kartonu możemy spotkać niemal na każdym kroku – przenosimy w nich rzeczy w czasie przeprowadzki, pakujemy do nich zalegające na półkach przedmioty, otrzymujemy w nich przesyłki ze sklepów internetowych. Jesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, że nigdy nie zastanawiamy się nad tym, jak powstają. Tymczasem ten proces dla wielu z nas może wydawać się o wiele bardziej skomplikowany niż finalny produkt. Jak zatem powstaje karton?

Tektura i wykrojnik, czyli podstawy

Klasyczne kartonowe opakowania powstają z tektury, czyli najgrubszego materiału papierniczego. Ta z kolei powstaje m.in. z makulatury i grubszego ścieru drzewnego. Po odpowiedniej obróbce termicznej i chemicznej otrzymujemy pojedynczą warstwę papierniczą (tzw. liner), która będzie podstawą dalszej pracy. Po sklejeniu kilku z nich powstaje tektura – może mieć od 2 do nawet 7 warstw, a im jest ich więcej, tym tektura będzie sztywniejsza i bardziej odporna na zniekształcenia. Jeśli karton ma być wyjątkowo sztywny i ma dobrze chronić zawartość, najlepiej wykonać go z tektury falistej.

Tak przygotowana tektura trafia na wykrojnik, czyli specjalne narzędzie do cięcia. Należy pamiętać, że dany wykrojnik przygotowuje tylko jeden rodzaj kartonu – mogłoby się zatem wydawać, że jego koszt jest niewspółmierny do wykonywanej przez niego pracy. Jednak wykrojnik to inwestycja jednorazowa, a liczba wyciętych za jego pomocą kartonów oscyluje w granicach nawet kilkuset tysięcy sztuk! Koszt takiego narzędzia zależy od długości noży – im większe opakowanie chcemy wyciąć, tym cena będzie wyższa. W przypadku bardzo dużych kartonów może wynieść ok. 1000 zł.

Projekt i wykończenie kartonu

W przypadku kartonów przeznaczonych jedynie do magazynowania, ich produkcja w zasadzie kończy się na opisanym wyżej etapie. Jednak jeśli opakowania mają charakter komercyjny, wielu producentów decyduje się na niestandardowe projekty oraz wykonanie personalizowanych nadruków. Powszechną praktyką jest również kaszerowanie, czyli oklejenie powierzchni kartonu cienkim, estetycznym i miłym w dotyku papierem, na którym możemy dodatkowo umieścić nadruk. Takie opakowania nie tylko przyciągają wzrok klientów, ale cechują się także zwiększoną wytrzymałością na czynniki zewnętrzne oraz ekskluzywnym wyglądem.

Ostatnim etapem jest złożenie kartonu. W dobie powszechnej automatyzacji zazwyczaj odbywa się to na specjalnych maszynach, jednak w mniejszych zakładach produkcyjnych opakowania nadal składają pracownicy. Niezależnie od metody tak przygotowane kartony są świetnie przygotowane do rozpoczęcia swojej wędrówki do odbiorcy.

Proces produkcyjny kartonowych opakowań dla większości konsumentów może wydawać się nieco skomplikowany. Jednak to właśnie dzięki odpowiedniemu materiałowi, projektowi i wykrojnikom powstaje trwałe i odporne na uszkodzenia pudełko, które nie tylko doskonale ochroni produkt, ale przyda się również w czasie przeprowadzki czy dziecięcych zabaw!

 

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pexels.com

Exit mobile version