Producent AM2 Agnieszka Mataśka

Opakowania z tektury w drodze do klienta. Jak zabezpieczyć je przed transportem?

Zanim opakowania trafią do klienta docelowego, muszą przejść przez cały proces logistyczny, dlatego dziś pokrótce wyjaśnimy jak bezpiecznie pakować, przechowywać i transportować gotowe produkty z tektury falistej.

Pakowanie, magazynowanie i transportowanie opakowań z tektury krok po kroku

1. Proces pakowania i przygotowywania opakowań z tektury falistej do transportu

Zanim opakowania z tektury falistej trafią na magazyn, powinny zostać starannie zapakowane i zabezpieczone przed dalszymi procesami logistycznymi. Sama dostawa musi uwzględniać także warunki klimatyczne tak, aby nie doszło do uszkodzenia materiału w trakcie transportu. Karton jest bowiem podatny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale (w szczególności) na wilgotność.

Produkty transportuje się na specjalnych, suchych paletach, które zabezpiecza się kilkoma dodatkowymi arkuszami tektury. Paleta po załadunku ma na ogół od 1,7 do 2,2 m wysokości w zależności od tego, na jaki pojazd zostanie załadowana oraz warunków magazynowych odbiorcy.

Paletę należy dodatkowo zabezpieczyć albo szerokimi taśmami transportowymi, albo dodatkowo owinąć cały ładunek przezroczystą folią typu stretch, która ogranicza ryzyko bezpośredniego kontaktu produktów z wodą oraz innymi cieczami.

2. Tak powinny być magazynowane opakowania z tektury

Pomieszczenia, w jakich magazynuje się tekturę falistą powinny spełniać ściśle określone kryteria jakościowe. Co kluczowe – kryteria te powinny być w sposób jednoznaczny zdefiniowany przez producenta, ale jeśli tak nie jest, to produkty z tektury należy:

Przed każdym przyjęciem ładunku wskazanym jest także dokładne zapoznawanie z dokumentacją wydaną przez producenta tektury (zawiera się w niej indywidualne rekomendacje co do przechowywania produktów).

3. Co z transportowaniem opakowań z tektury?

Gotowe produkty z tektury falistej powinny być transportowane przy uwzględnieniu tych samych warunków, jakie są charakterystyczne dla magazynowania (odpowiednia wilgotność, temperatura, zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi itd.).

Źródło: „Zagadnienia ogólne oraz rekomendowane standardy dotyczące tektury falistej i opakowań z tektury falistej” Stowarzyszenia Papierników Polskich 2011 r. (materiały informacyjne).

 

Exit mobile version