Z tekturą, kartonem czy zwykłym papierem spotykamy się niemal na każdym kroku, ale z pewnością nie zdajemy sobie sprawy, że być może spotkaliśmy je już wcześniej, choć teraz wyglądają nieco inaczej. Wszystko przez to, że tektura może podlegać recyklingowi aż 10 razy, zanim stanie się zupełnie nieprzydatna. Ważne jednak, by do tego recyklingu trafiła, a to już zależy od właściwej segregacji odpadów.
Wykorzystanie oraz recykling tektury i kartonów
Z czego może wynikać tak niski poziom recyklingu? Przede wszystkim z tego, że my jako użytkownicy nie wiemy, że tektura jak najbardziej podlega recyklingowi i nie potrafimy o nią zadbać. Co to znaczy? A to, że nie każdy arkusz tektury może być ponownie poddany recyklingowi. Zdecydowanie nie nadają się do tego tektury brudne, szczególnie zanieczyszczone metalami, smarami czy tłuszczami. Pamiętajmy, że prawidłowa segregacja prowadzi do recyklingu, a ten sprawia, że na wysypiskach śmieci, a także na łonie natury zalega mniej odpadów, których naturalny rozkład trwa bardzo długo.
Kolejnym czynnikiem może być to, że jeszcze do niedawna tektura miała mało prestiżowy status. Pakowanie rzeczy do kartonów, przesyłki w kartonowych opakowaniach czy przechowywanie w kartonach nie było uznawane za wyznacznik luksusu. Stąd też wykorzystywanie tektury w codziennym życiu było na bardzo niskim poziomie. Na szczęście, świadomi jej naturalnych właściwości, coraz częściej po nią sięgamy.
Jak wygląda sam proces odzyskiwania tektury i kartonów?
Pamiętajmy też, że sami możemy poddać tekturę recyklingowi i wykorzystać ją do stworzenia ozdób świątecznych lub ich przechowywania, podobnie jak innych przedmiotów. Z pudełka kartonowego możemy zrobić również stojak na gazety lub segregator. Pudełka tekturowe po urządzeniach RTV, czy zwykłych butach, posłużą nam też, jako dodatkowe szuflady.
zdjęcie: https://www.etsy.com/listing/111784168/recycled-brown-cardboard-laser-cut