Barceloński zespół projektantów wpadł na pomysł stworzenia nowoczesnego prototypu wyświetlacza, który współpracowałby z rzutnikiem i pozwalał na interakcję przy wykorzystaniu kontrolera Kinect od Microsoftu. Całość powstała z kilkunastu metrów kwadratowych kartonu.
Wyjątkowy projekt 8-bitowego wyświetlacza z kartonu
Stworzony przez zespół Glassworks Barcelona ekran składa się z 64 kartonowych pudełek, które przypominają duży, 8-bitowy ekran. Cubepix, bo tak nazwano projekt wykorzystuje nowoczesne technologie opracowane przez barcelońskich inżynierów.
Jak działa kartonowy Cubepix?
Cubepix został zintegrowany z projektorem i w zależności od potrzeb, może poruszać 64 tekturowymi pudełkami o 360 stopni. Urządzenie bazuje na 8 mikrokontrolerach typu Arduino, które sterują niewielkimi serwomotorami.
Kartonowy wyświetlacz może być obsługiwany bezpośrednio z poziomu komputera lub za pomocą ruchu rejestrowanego przez kontroler Microsoft Kinect (mapowanie w czasie rzeczywistym obsługuje openFrameworks).
Cubepix nigdy nie wszedł do produkcji i jest urządzeniem stworzonym przez projektantów Glassworks Barcelona na potrzeby jednego z europejskich konkursów designerskich.
O zespole Glassworks Barcelona
Glassworks Barcelona jest jednym z wiodących, hiszpańskich biur projektowych 2D i 3D. 6-osobowy zespół słynie z twórczych i innowacyjnych idei, które wykorzystuje do obsługi klientów biznesowych i instytucjonalnych (w portfolio Glassworks Barcelona pojawiają się m.in. europejskie galerie sztuki).
Zgodnie z oficjalnymi danymi www.glassworksbarcelona.com, barceloński Glassworks to laureat m.in. British Animation Awards, British Arrow Craft Awards, a także Londol International Awards oraz Kinsale Shark Awards oraz wielu innych prestiżowych nagród.
Prezentacja możliwości Cubepix dostępna w serwisie Vimeo
Cubepix Demo Test – by Xavi’s Lab from Glassworks Barcelona on Vimeo.