Producent AM2 Agnieszka Mataśka

Kartony fasonowe czy klapowe – które wybrać?

Pakowanie rzeczy w kartonowe pudełka to jedna z czynności, które wykonujemy automatycznie. Zazwyczaj zwracamy uwagę jedynie na rozmiary kartonu i to, czy posiada wycięte uchwyty ułatwiające jego przenoszenie. Tymczasem opakowania z tektury różnią się między sobą również jakością, sposobem wytwarzania oraz fasonem. To ostatnie kryterium pozwala nam wyróżniać kartony klapowe i kartony fasonowe. Czym się różnią i który będzie lepiej dostosowany do naszych potrzeb?

Kartony klapowe – tanie i wielofunkcyjne

Opakowania klapowe (zwane także american box lub RSC) to najpowszechniejszy rodzaj kartonowych pudełek. Wykonane z jednego, odpowiednio wyciętego kawałka tektury, są tanie w produkcji oraz wielofunkcyjne. Stanowią najprostszy i najbardziej ekonomiczny sposób na pakowanie, przewożenie i magazynowanie przedmiotów. Ich konstrukcja zapewnia zarówno minimalne zużycie surowca, jak i minimalną ilość odpadów. Dodatkowo sam proces produkcyjny jest nieskomplikowany – kartony klapowe wytwarza się bowiem na specjalnych maszynach typu slotter, które są w stanie szybko produkować pudełka z odpowiednio przygotowanych arkuszy. Brzegi tego typu kartonów są klejone lub szyte, a ich dno i nakrycie to charakterystyczne klapy, które możemy zablokować lub zakleić taśmą – ręcznie lub na specjalnych automatycznych zaklejarkach.

Największa zaletą kartonów klapowych jest bez wątpienia możliwość łatwego złożenia i rozłożenia. Po złożeniu na płasko zajmują bardzo mało miejsca, co czyni z nich idealny materiał do składowania nawet w pomieszczeniach o stosunkowo małej powierzchni. Możemy rozkładać je na bieżąco, w zależności od naszych potrzeb. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że takie opakowania cechują się ogromną wszechstronnością – możemy zapakować w nie niemal nieograniczoną liczbę przedmiotów. Co więcej, możemy je odseparować od siebie za pomocą różnego rodzaju elementów wewnętrznych (np. wkładki, kratownice, owijki).

Kartony fasonowe – zamykaj, jak chcesz!

Ten rodzaj kartonów (zwanych również wykrojnikowymi) wymaga innego procesu produkcyjnego. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję nie wymagają klejenia, a ich kształt możemy dowolnie dostosować do naszych potrzeb – mogą być zamykane na wiele sposobów i posiadać uchwyty czy otwory. Takie kartony powstają z wykrojnika, czyli specjalistycznego narzędzia, który jest w stanie odpowiednio wyciąć lub dociąć arkusz tektury. Najczęściej stosowane są wykrojniki płaskie, które dzięki umieszczonym w odpowiednich miejscach nożom tnącym, bigującym i perforującym są w stanie wyciąć praktycznie każdy kształt kartonu.

Kartony fasonowe nie wymagają sklejania – ich specjalnie zaprojektowane elementy zazębiają się, dzięki czemu otrzymujemy mocne pudełko idealnie przystosowane do wielokrotnego użytku oraz łatwe w transporcie. Sprawia to, że tego typu opakowania świetnie sprawdzają się m.in. w branży gastronomicznej (np. pudełka na pizzę, opakowania na wino), archiwizacji dokumentów czy jako opakowania ozdobne. Musimy jednak pamiętać, aby przed zamówieniem większej partii kartonów fasonowych wyciąć wzór na ploterze – dzięki temu będziemy w stanie nanieść ewentualne poprawki bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W przeciwnym wypadku niezbędne będzie stworzenie nowego wykrojnika.

Opakowania z kartonu możemy dostosować do naszych konkretnych potrzeb. Standardowe pudełka klapowe świetnie sprawdzą się w zdecydowanej większości przypadków, jednak warto pamiętać o tym, że pudełka fasonowe możemy lepiej spersonalizować i dostosować do specyficznej branży.

 

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pexels.com

Exit mobile version